املاک باغشهر سربندان

آدرس: تهران، دماوند، کیلومتر 75 جاده تهران فیروزکوه، دهستان سربندان، جنب کوچه مهر، املاک باغشهر سربندان | محمدرضا جعفری 09126906339
خانه / سربندان / آب و هوای روستای سربندان

آب و هوای روستای سربندان

با توجه به اینکه روستای سربندان در شرق شهرستان دماوند واقع شده است، وضعیت اقلیمی آن با وضعیت اقلیمی شهر دماوند و روستاهای همجوار مشابه است. در نتیجه با درنظر گرفتن اطلاعات موجود به بررسی ویژگی های اقلیمی این روستا می پردازیم. روستای سربندان یک منطقه کوهستانی و در دامنه های جنوبی کوه های البرز قرار دارد دارای آب و هوایی از نوع سرد و خشک کوهستانی با تابستانهای معتدل و ملایم و زمستانهای بسیار سرد می باشد.

میزان بارش در این روستا به علت کوهستانی بودن و قرار گرفتن در دامنه جنوبی البرز نسبتا بالاست. چگونگی وزش باد با موقعیت جغرافیایی و چهره کلی عوارض و پستی و بلندی ها درارتباط تنگاتنگ می باشد. جریان هوای شمال و شمال غربی که از مهرماه شروع و تا اواسط بهار ادامه دارد موجب ریزش باران و حاکمیت هوای سرد در منطقه می گردد و جریان هوای گرم وخشک که از اواسط بهار شروع تا اواخر تابستان ادامه پیدا می کند از ناحیه کویری ایران به منطقه جریان دارد البته وجود کوه های گنبدی شکل و باغهای بزرگ و سرسبز تا حدودی از گرمای آن می کاهد ولی باز هم تاثیر می گذارد. وجود دره ها ی بزرگ و کوچک، رود های دائمی در روزها و شبها جریان نسیم کوه به دره، دره به کوه به خوبی حس می گردد. جریان عمومی باد موجود در منطقه بادهای غربی می باشد. ۳ عامل مهم ارتفاعات ، دشت کویر و بادهای آور غربی نقش عمده ای در تعیین آب و هوای روستای سربندان دارند. این روستا در فصول سرد متاثر از سیستمهای شمال، غرب و جنوب می باشد. این امر سبب شده که آب و هوای آن در زمستان سرد و خشک و در تابستان نیز به علت پیشروی آب و هوای گرم و خشک همراه با غبار در هوا می باشد البته وجود این ۲ جریان آب و هوا موجب تعدیل هوا در کلیه فصول سال نیز شده است.